

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.



Ustawa o odpadach komunalnych - ustawa śmieciowa

Ustawa o odpadach komunalnych - ustawa śmieciowa
Autorzy:
Lidia Broniarek
Dorota Rosłoń
Iwona Czauderna
Przemysław Ł. Siemiątkowski
Liczba stron: 160
Format: B5
Oprawa: miękka
Data wydania: 19 lutego 2013 r.
W życie weszła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza wiele zmian w dotychczasowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Zmiany wprowadzane przez 'ustawę śmieciową'
Zasadnicze zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi będą polegały głównie na przejęciu przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości, w których zamieszkują mieszkańcy, w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Obecnie na Tobie, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, ciąży obowiązek przekazywania wytworzonych odpadów komunalnych temu przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności w takim zakresie. Musiałeś więc go wybrać, sprawdzić, wynegocjować stawki i podpisać umowę. Także Ty ponosisz konsekwencje, jeśli odpady nie są zagospodarowywane zgodnie z prawem. Już niedługo te obowiązki przejmie od Ciebie gmina. Oczywiście w zamian za pozbycie się pewnych odpowiedzialności będziesz musiał ponosić określone opłaty ustalone przez gminę.
Priorytetowym celem wprowadzanych zmian jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska, gdzie obecnie znajduje się większość odpadów komunalnych. W 2009 r. 78% odpadów było składowanych na wysypiskach, tylko 14% oddawanych do recyklingu, 7% unieszkodliwianych biologicznie, a 1% spalanych. Co gorsza, wiele z nich trafia też na „dzikie wysypiska”, których ilość szacuje się na blisko 4,3 tys. w skali całego kraju. Wprowadzana zmiana ma radykalnie wpływać na tę niekorzystną sytuację i zdecydowanie polepszyć statystyki na korzyść recyklingu i innych metod niż składowanie.
Taniej czy drożej po wprowadzeniu ustawy?
Pierwszoplanowym celem wprowadzenia nowych przepisów jest usprawnienie samej gospodarki odpadami komunalnymi, co oznacza przede wszystkim zmniejszenie ich ilości przez stymulację segregacji odpadów i likwidację „dzikich wysypisk” śmieci. Nie oznacza to, że reforma ta musi koniecznie przynieść zwiększenie opłaty „śmieciowej”. Nowe prawo przewiduje niższą opłatę dla segregujących śmieci. Także gminy przy organizacji przetargów będą mogły oferować większy wolumen odbiorców, co powinno prowadzić do pobudzenia konkurencji, a co za tym idzie – do zmniejszenia ceny jednostkowej za odbiór odpadów.
SPIS TREŚCI
- Rewolucyjne zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi
- Ustawa śmieciowa w praktyce – na jakie trudności mogą natrafiać przedsiębiorcy
i gminy w związku z ustawą - Stanowisko MŚ w sprawie podlegania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przepisom ustawy o VAT
- Gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z bhp
- Orzeczenia
- Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach oraz niektórych innych ustaw
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni