Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Instrukcje księgowe i podatkowe 2018 + płyta CD
Opis
Instrukcje księgowe i podatkowe 2018 + płyta CD
Redakcja: prof. nadzw. dr hab. Artur Hołda
Autor: Katarzyna Adamowicz, Katarzyna Charchut, Iwona Czauderna, Maja Fabrowska, Robert Łuszczyna, Michał Matysiak, Bartosz Mazur, Marek Piotrowski, Marek Przybylski, Jacek Pukaluk, Marek Rotkiewicz, mgr Anna Staszel, Wojciech Studnicki, Tobiasz Szczęsny, dr Katarzyna Trzpioła
Wydawnictwo: C.H. Beck
Stan prawny: Maj 2018 r.
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-812-8583-4
Liczba stron: 1180
Oprawa: Miękka
Waga: 1420 g
W związku z licznymi zmianami, przygotowaliśmy publikację, która zawiera:
- 61 zagadnień księgowych i podatkowych aktualnych na maj 2018 r. (z uwzględnieniem licznych zmian księgowych i podatkowych),
- 21 nowych zagadnień księgowych i podatkowych (to są nowe zagadnienia, które nie były poruszane w wydaniu z 2017 r.), które wiążą się ze zmianami w przepisach, głównie z ustawą z 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175);
- 90 wzorów dokumentów na płycie CD.
Należy pamiętać, że brak znajomości tych zmian może doprowadzić do dużych zaległości podatkowych (proporcjonalnych do skali operacji finansowych, kształtujących strukturę pasywów firm).
Wszelkie zmiany w przepisach wymagają weryfikacji i odniesienia do własnej prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym nie wszystkie zmiany w przepisach odnoszą się do wszystkich jednostek prowadzących działalność gospodarczą.
Integralną częścią książki jest płyta CD, na której znajduje się ponad 90 wzorów (w tym wszystkie omawiane w książce instrukcje) w postaci gotowych do pracy dokumentów.
W 2018 r. weszło w życie wiele zmian, wpływających na konieczność odmiennego rozpoznania podatkowych skutków zdarzeń gospodarczych w firmach. Wprowadzają one konieczność wprowadzenia m.in. następujących instrukcji:
- Zmiany w zakresie CIT oraz PIT. W dniu 1.1.2018 r. weszła w życie ustawa z 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175). Jest to najobszerniejsza zmiana przepisów w zakresie CIT i PIT od wielu lat. Obecnie w Sejmie jest projekt zmieniający tą nowelizację z 27.19.2017 r. Jest to rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa wpłynęła do sejmu 22.2.2018 r. – druk Sejmowy 2291). W związku z tą zmianą prezentujemy m.in. następujące wzory instrukcji:
- Instrukcja w zakresie podziałów przychodów na kapitałowe i pozostałe,
- Instrukcja w zakresie zaliczania w koszty aktywów niskocennych,
- Instrukcja amortyzacji środków trwałych z uwzględnieniem zarówno zmian wprowadzonych od 1.1.2018 r., ale też zmian w zakresie amortyzacji jednorazowej tj. wprowadzonych od 1.8.2017 r.,
- Instrukcja zaliczania w koszty wydatków przy działalności twórczej,
- Inwentaryzacja w zakresie limitowanych usług niematerialnych (art. 15e),
- Instrukcje w zakresie niedostatecznej kapitalizacji,
- Instrukcja rozliczania strat z lat ubiegłych,
- Instrukcja w zakresie wpłaty zaliczek na podatek dochodowy (w kontekście uchylenia obowiązku zapłaty dla zaliczek do wartości 1000 zł),
- Instrukcja w zakresie opodatkowania wygranych w konkursach organizowanych przez przedsiębiorstwo i dodatkowo w zakresie obowiązków o charakterze płatnika z tego tytułu;
- Zmiany w zakresie PIT oraz CIT wprowadzone przez inne ustawy. W dniu 1.1.2018 r. weszła w życie ustawa z 9.11.2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (poz. 2201). Wprowadza ona m.in. korzystne zmiany dotyczące odliczenia kosztów kwalifikowanych. W związku z tą zmianą prezentujemy instrukcję w zakresie rozliczenia ulgi na badania i rozwój.
- Zmiany w zakresie VAT. W dniu 1.7.2018 r. wejdzie w życie ustawa z 15.12.2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2018 r. poz. 62). Ustawa ta wprowadza mechanizm podzielonej płatności (w tym nowy tryb zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni na konto VAT). W związku z tą zmianą prezentujemy instrukcję w zakresie mechanizmu podzielonej płatności.
- Zmiany w zakresie rachunkowości. Na prowadzenie rachunkowości wpływ miały m.in. powyżej opisane zmiany w podatkach. Ponadto opublikowano nową wersję Krajowego Standardu Rachunkowości: Nr 1 Rachunek przepływów pieniężnych (Dz.Urz. Ministra Rozwoju i Finansów z 2017 r. poz. 2016) oraz Nr 9 „Sprawozdanie z działalności” (Dz.Urz. Ministra Rozwoju i Finansów z 2018 r. poz. 4), jak również w dniu 9.1.2018 r. Komitet Standardów Rachunkowości przyjął nowe stanowisko w sprawie realizacji przepisów art. 4 ust. 1, 1a i 1b RachunkU, nakładających obowiązek rzetelnego i jasnego przedstawienia obrazu jednostki (Dz.Urz. MF z 2018 r. poz. 7). Stanowisko to wchodzi w życie 8.2.2018 r. Ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1.1.2018 r. Ponadto od 1.10.2018 r. wchodzi w życie ustawa z 26.1.2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2018 r. poz. 398), a na stronach RCL można śledzić postępy prac nad dużą nowelizacją ustawy o rachunkowości – chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W związku z tymi zmianami prezentujemy aktualny wzór polityki rachunkowości.
- Zmiany w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. W dniu 13.7.2018 r. wejdzie w życie ustawa z 1.3.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (poz. 723). W związku z tą zmianą prezentujemy instrukcję dotyczącą wprowadzenia procedury wewnętrznej w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.